تاريخ : | | نویسنده : jojo98

متن عربی حکمت نهج البلاغه

وَ قالَ عَلَيْهِ السَّلامُ: لَأَنْسُبَنَّ الْإِسْلامَ نِسْبَةً لَمْ يَنْسُبْها أَحَدٌ قَبْلِى: الْإِسْلامُ هُوَ التَّسْلِيمُ، وَ التَّسْلِيمُ هُوَ الْيَقِينُ، وَ الْيَقِينُ هُوَ التَّصْدِيقُ، وَ التَّصْدِيقُ هُوَ الْإِقْرارُ، وَ الْإِقْرارُ هُوَ الْأَداءُ، وَ الْأَداءُ هُوَ الْعَمَلُ.

ترجمه فارسی حکمت نهج البلاغه

ترجمه دشتی

و درود خدا بر او فرمود: اسلام را چنان مي‏شناسانم که پيش از من کسي آنگونه معرفي نکرده باشد، اسلام، همان تسليم در برابر خدا، و تسليم همان يقين داشتن، و يقين اعتقاد راستين، و باور راستين همان اقرار درست، و اقرار درست انجام مسووليتها، و انجام مسووليتها، همان عمل کردن به احکام دين است.

ترجمه فیض الاسلام

امام عليه‏السلام (در دعاء و توبه و استغفار و شکر) فرموده است: کسي را که چهار چيز دادند از چهار چيز نوميد نگشته: کسي را که امر به دعاء نمودند از روا ساختن درخواست نوميدش نگردانند، و کسي را که دستور توبه دادند از پذيرفتن نوميدش نسازند، و کسي را که به استغفار وادار نمودند از آمرزش نوميدش ننمايند، و کسي را که شکر و سپاس ياد دادند از افزوني (نعمتها) نوميدش نکنند (سيدرضي رحمه‏الله فرمايد:) و تصديق و گواهي بر اين فرمايش در کتاب خدايتعالي است که درباره دعاء (س 40 ي 60) فرموده است: ادعوني استجب لکم يعني بخوانيد مرا درخواست شما را روا مي‏سازم، و درباره استغفار (س 4 ي 110) فرموده است: و من يعمل سوءا او يظلم نفسه ثم يسغفر الله يجد الله غفورا رحيما يعني کسي که کار زشت انجام دهد يا به خود ستم کند پس از آن از خدا آمرزش بخواهد خداوند را آمرزنده مهربان مي‏يابد، و درباره سپاسگزاري (س 14 ي 7) فرموده است: لئن شکرتم لازيدنکم يعني اگر شکر نعمت به جا آوريد نعمت شما را افزون مي‏سازم، و درباره توبه (س 4 ي 17) فرموده است: انما التوبه علي الله للذين يعملون السوء بجهاله ثم يتوبون من قريب فاولئک يتوب الله عليهم و کان الله عليما حکيما يعني خدا توبه کساني را مي‏پذيرد که کار زشت و ناشايسته از روي ناداني به جا آورده پس از آن به زودي (پيش از رسيدن مرگ) توبه کنند پس خدا آنها را مي‏بخشد و خدا (به توبه راستي) دانا و (درباره هر کس) درستکار است.

ترجمه سید جعفر شهیدی

(و فرمود:) کسي را که چهار چيز دادند از چهار چيز محروم نباشد: آن را که دعا دادند از پذيرفته شدن محروم نماند، و آن را که توبه روزي کردند، از قبول گرديدن، و آن را که آمرزش خواستن نصيب شد، از بخشوده گرديدن، و آن را که سپاس عطا شد از فزوده گشتن. و گواه اين جمله کتاب خداست که درباره دعاست مرا بخوانيد تا بپذيرم. و در آمرزش خواستن گفته است: آن که کاري زشت کند يا بر خود ستم کند سپس از خدا آمرزش خواهد، خدا را بخشنده و مهربان مي‏يابد. و درباره سپاس گفته است: اگر سپاس گفتيد براي شما مي‏افزاييم. و در توبت گفته است: بازگشت به خدا براي کساني است که از ناداني کار زشت مي‏کنند، سپس زود باز مي‏گردند، خدا براينان مي‏بخشايد و خدا دانا و حکيم است.رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.