خروج مقتدا صدر از ايران پس از چهار سال+تصاوير

 

همزمان با آغاز زمينه خروج نظاميان آمريکايي از عراق و افول قدرت آل سعود در اين کشور، سيد مقتدا صدر، پس از چهار سال اقامت در ايران و تکميل دروس فقهي، براي هميشه به مقر فرماندهي خود در نجف بازگشت.

مقتدي صدر، رهبر جريان صدر عراق و فرمانده ارشد سپاه "المهدي(عج)" است که مدت هاست بصورت خفته و آماده باش به سر مي برد تا در صورت خلف وعده باراک اوباما و عدم خروج اشغالگران، بار ديگر مبارزات مسلحانه با نظاميان بيگانه را آغاز کند.

سيد مقتدا بتازگي با حضور در اجلاس بين المللي بيداري اسلامي و پنجمين کنفرانس بين المللي حمايت از انتفاضه فلسطين در تهران، با شخصيت هاي فکري و جهادي جهان اسلام، ديدارهاي متعددي داشته است.

يک منبع در جريان صدر که خواست نامش فاش نشود، گفت: مقتدي اوائل هفته، به همراه تعدادي از مشاورانش از جمله "مصطفى اليعقوبي"، "محمد الساعدي" و "حيدر الجابري" به نجف بازگشته است.

اين منبع افزود: وي پس از ورود به خانه‌اش در منطقه "الحنانه" در مرکز نجف گفت که اين يک سفر نيست بلکه براي هميشه به نجف برگشته است.

خبرگزاري فرانسه نيز اعلام کرد که هنگام ورود مقتدي به نجف، هزاران نفر از هوادارانش در ميان تدابير شديد امنيتي، مقابل منزلش تجمع کرده و از وي استقبال کردند.

پس از آن، صدر در ميان محافظان شخصي خود، به زيارت حرم اميرالمؤمنين امام علي(ع) رفت و به گفته يکي از مسؤولان دفترش، انتظار مي‌رود به ديدار آيت الله سيستاني، مرجع شيعيان در عراق هم برود.

گفته مي شود قرار است پس از چهار سال، مقتدا بار ديگر از اين هفته، بار ديگر به عنوان خطيب جمعه، امامت جمعه مسجد کوفه را بر عهده گيرد. وي ظرف چند سال اخير يکي دو بار بطور اتفاقي در جريان سفر به عراق، در نماز جمعه مسجد جامع کوفه حضور يافته و خطبه ها را ايراد کرده بود.

 

خروج مقتدا صدر از ايران پس از چهار سال+تصاوير

 

به گفته دوستان و همراهان صدر، او چهار سال را در ايران براي تکميل تحصيلات فقهي خود در حوزه علميه قم سپري کرد.

بر پايه اين گزارش، صدر از اواخر سال 2006 ميلادي از حضور در محافل عمومي خودداري کرده و هيچ‌کس از محل اقامت وي مطلع نبود تا اينکه در آوريل سال 2008 ميلادي، يک پايگاه خبري به نقل از يک منبع اعلام کرد که اين روحاني شيعي عراقي براي ادامه تحصيلات فقهي خود هم اکنون در حوزه علميه قم است.

وي سپس براي نخستين بار در سال 2009 ميلادي در جريان ديدارش از ترکيه در مجامع عمومي ظاهر شد و پس از آن به سوريه و لبنان نيز سفر کرد.

جريان صدر از 325 کرسي پارلمان، 39 کرسي را در اختيار دارد و هفت پست وزارتي (مسکن، کار، منابع آبي، گردشگري، آثار باستاني و دو وزير ديگر) از دولتي را که چند هفته پيش تشکيل شد، در اختيار دارد.

سپاه "المهدي(عج)"، ‌شاخه نظامي جريان صدر، حضور فعالي را در نبرد و مبارزه عليه نظاميان آمريکايي در بهار سال 2008 ميلادي در بصره و شهرک صدر، بويژه در بخش شرقي بغداد که شيعه نشين است، داشت اما در آگوست 2008 ميلادي، مقتدا دستور انحلال موقت آن را صادر کرد.

 

خروج مقتدا صدر از ايران پس از چهار سال+تصاوير

 

آمريکا بيم و واهمه بسياري از سپاه المهدي(عج) داشت و ادعا مي‌کرد که اين جريان شبه نظامي، مخل امنيت اين کشور است و در پس بسياري از عمليات هايي قرار دارد که در عراق رخ داده لذا وزارت دفاع آمريکا (پنتاگون)، سپاه المهدي(عج) را بزرگترين خطر براي نظاميان خود در عراق اعلام کرد.

صدر در اوائل، از جمله معارضان نوري المالکي، ‌نخست‌وزير عراق بود اما موضع خود را به دنبال صدور فتواي آيت الله "سيد کاظم حائري" از مراجع عراقي مقيم ايران مبني تأييد مالکي، موضع خود را تغيير داد.

وي همچنين دو انتفاضه در سال 2004 ميلادي را عليه نظاميان آمريکايي رهبري کرده است.

صدر که در دهه چهارم عمر خود به سر مي برد، محبوبيت مردمي بسياري ميان فقراي شيعه بويژه شيعيان شهرک پر جمعيت صدر و نيز ميان جوانان و فقرا و مستمندان عراق دارد.

جريان صدر نقش مهمي را در انتخاب مالکي، رهبر حزب الدعوه به عنوان نخست‌وزير در آگوست 2006 ميلادي ايفا کرد. اين جريان، در دور بعد هم نقش مهمي در حفظ و بقاي مالکي، طي انتخابات مارس بازي کرد.

پدر مقتدي، يعني آيت الله سيد محمدصادق صدر از جمله شخصيت‌هاي بسيار مورد احترام در عراق است که در سال 1999 ميلادي به دليل مبارزه با صدام ترور شد و پسرعمويش سيد محمدباقر صدر نيز در سال 1980 ميلادي نيز توسط رژيم صدام ترور شد..../تحلیل:مشرقرپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.